Bir Günde Kaç Litre Su İçmeli?

Vücudumuzun en büyük ihtiyaçlarından biri sıvı tüketimidir. Gün içinde yaptığımız faaliyetler sonucunda vücudumuz sürekli sıvı kaybeder ve enerjimiz düşmeye başlar. Enerjimizi kaybetmemek ve daha sağlıklı ve dinç bir vücut için bolca sıvı tüketmeli, su içmeliyiz.

Ne Zaman Sıvı Tüketimi Arttırılmalı?

En çok dikkat edilecek nokta zamanlamadır. Spor faaliyet, yürüyüş veya terleyebilinecek bir faaliyete başlamadan önce en az yarım veya bir litre su tüketilmeli, faaliyetimiz tamamlandığın da ise sıvı tüketimimizi birden almamak şartıyla azar azar tüketerek 1 Litre Su veya başka bir sıvı tüketilmeli.

Günlük Su İhtiyacımız Ne Kadardır?

Günlük su ihtiyacımız, vücudun metabolizmasına, hava şartlarına, günlük faaliyetlerimize ve fiziksel hareketliliğe bağlı olarak değişkenlik gösterir. Günlük su ihtiyacını net sayılarla belirtemeyiz  çünkü kişinin günlük hareketliliğine, cinsiyetine, bulunduğu iklime, yaşına göre bu ihtiyaç farklılık gösterecektir. Ancak içilmesi gereken su/sıvı miktarı ortalama bir hesaplama ile belirtilebilir. Buna göre; yaklaşık bir gün içerisinde tüketeceğimiz sıvı miktarı, vücut ağırlığımızın 1/36’sı kadar olmalıdır. Bu orana göre örneğin 85 kg ağırlığında ki birisinin bir günde tüketeceği sıvı miktarı 2,36 litre olmalıdır. Fakat bu ihtiyacın bir kısmı yiyecekler yolu ile alındığından dolayı uzmanlara göre bir yetişkinin günde tüketmesi gereken sıvı miktarı 1,5 litredir.

 Yeterince Sıvı Tüketmezsek Ne Olur?

Vucüdumuzun en temel ihtiyacı olan sıvı/su’dan mahrum kalması büyük sağlık problemlerine yol açar. Peki yeterince sıvı tüketmezsek ne olur? Vücudumuzda ki su oranı %1 azaldığında susarız, beynimiz bizi su içmeye yönlendirir. Vücudumuzda ki sıvı %5 azaldığında ateşleniriz, %10 azaldığında dil şişmeye başlar, böbreklerimiz çalışamaz hale gelir ve kaslarda spazmlar meydana gelir. %20 sıvı kaybında ise cilt kurumaya başlar, birçok organ durur ve ölüm gerçekleşir.

Azı da Zarar, Fazlası da Zarar

Aşırı sıvı kaybı sonucu yeterince sıvı takviyesi yapılmadığın da baş ağrısı, sinirsel bozukluk, yorgunluk ve halsizliğe yol açar. Peki aşırı sıvı alındığın da ne olur? Aşırı sıvı alındığın da ise tıp dilinde “hiponatremi” halk dilinde ise “su zehirlenmesi” olarak bilinen duruma yol açar. Aşırı su tüketimi baş ağrısı, görme bulanıklığı, beyin ödemi, koma ve sonuçta ölüme kadar giden olaylar gelişir.

Kabaca söylemek gerekirse;

Günde 1.5 – 2 litre normal koşullar altında ki ihtiyacınızı karşılar.
Günde 2.5 – 3 litre düzenli spor / fitness yapanların ihtiyacıdır.
Günde 3 – 4 litre en az 2 saat spor yapanlar için şart.