Doğum sonrası çatlaklar nasıl geçer?

Hamilelik sırasında aşırı şekilde gerilen ve genişleyen karın bölgesi, doğumdan sonra tekrar hamilelik öncesi haline dönmeye başladığında karın bölgesi formu yapısı değişiminden dolayı çatlaklar ortaya çıkar.  Bu durum hamilelik sırasında veya sonrasında birçok bayanı fizyolojik olarak bozmakta ve piskolojik olarak etkilemektedir.

hamilelik

Hamilelik sonrasında oluşan çatlak oluşumu nasıl önlenir?

Çatlakların oluşumunun önüne geçilmesi tamamen kadınların elindedir. Hamilelik öncesinde tüketilecek bol miktarda sıvı, hamileliğin ilk zamanlarında doktorun önerdiği kremler ile çatlak oluşabilecek bölgeye masaj ile uygulayarak oluşacak çatlakların önüne geçilebilir. Hamileliğin ilk zamanlarında muhakkak dokturunuzdan sonradan pişman olmamak için çatlak oluşumu ile ilgili krem tavsiyesi almalısınız.

Oluşan çatlakların tedavisi

Hertürlü önleme ve uygulamalara rağmen yine de çatlaklar oluşabilir. Oluşan bu çatlakların tedavisinde uzmanlar badem ve bebek yağının çatlak tedavisi için iyi geldiğini vurgulamaktadır. Bu yağların hamilelik öncesi veya sırasında kullanılması bebek ve anne adayına herhangi bir yan etkisi bulunmadığı belirtilmektedir.

Dikkat edilmesi gerekenler

  • Hamilelik boyunca karın bölgesinin nemli tutulması, çatlak oluşumunu azaltacaktır.
  • Hamilelik sırasında ılık su ile duş almalısınız. Sıcak su çatlak oluşumunu hızlandırmaktadır.
  • Yeterli miktarda sıvı tüketmelisiniz.
  • Hamilelik sırasında aşırı kilo alımına dikkat etmelisiniz. Hamilelik + kilo karın bölgesini daha fazla genişleteceğinden, çatlaklar kaçınılmaz olabilir.
  • Doktorunuzun veya eczacınızın önerdiği krem ve kürler ile hamilelik boyunca masaj yapmalısınız.

Bu önerilerin haricinde doktorunuzun belirttiği konuları ihmal etmemelisiniz.