En çok sorulan sorulardan birtanesi; internetten alışveriş yapmak güvenli mi? İşte cevabı;

İnternetten alışveriş yapmak ne kadar güvenli? İnternetten alışveriş yaptığımda kredi kartı bilgilerim çalınır mı? İnternetten alışveriş yaptığımda dolandırılır mıyım?… Bu ve benzeri sorular için internetten alışveriş yaparken dikkat etmeniz gereken konuları sizler için araştırdık.

İnternetten alışveriş yapmak güvenlidir. Fakat…

İnternetten alışveriş yapmak, reel hayatta yaptığımız alışverişlerden işlem olarak farksızdır, hatta daha güvenlidir bile diyebiliriz. Fakat alışveriş yapacağımız web sitesi’ni iyice incelememiz ve imkanımız varsa bu web sitesinden daha önce alışveriş yapanların yorumlarını araştırmalıyız. Büyük e-ticaret sitelerinden (trendyol, markafoni, hepsiburada.com vb.) alışveriş yapmakta bir sıkıntı yoktur, bunu hepimiz biliyoruz. Asıl problem daha çok adı pek duyulmamış fakat çok güzel ürünleri bulunan bir websitesine güvenmek…

Alışveriş yapmadan önce SSL bağlantısı olup olmadığına bakın

Bu internette ki en önemli güvenlik unsurlarından birtanesidir. Bir web sitesinde SSL, yani şifrelenmiş bağlantı bulunması demek; bu siteye yazacağınız bilgilerin sitenin sunucusuna (hosting) şifrelenerek iletilmesi demektir. Yani kart bilgileriniz ve adres bilgileriniz site-sunucu arasına makas atılarak öğrenilemez, öğrenilse bile bu şifrelerin kırılmasının 50 yıl süreceği söylenmektedir. Böyle bir güvenlik belirtisi ilk dikkat etmemiz gereken yerdir.

Peki bir sitenin SSL sertifikası olup olmadığını nasıl anlarız?

Bir web sitesi’nin SSL sertifikası olup olmadığını, adres satırında çıkan kilit simgesinden anlayabiliriz veya mevcut http:// bölümünün https:// olduğunda anlayabiliriz. https://www. ‘dan önce bir kilit simgesi belirir. Bu kilit simgesi  ve http sonunda eklenen s harfi, bu sayfanın/sitenin şifreli olduğunun bilgisidir. Aşağıda ki resim de örneği verilmiştir.

ssl nedir

Bu belirti her sitenin açılış sayfasında çıkmayabilir. Fakat alışverişinizi tamamladığınız bölümde (sepet bölümü) kesinlikle çıkması gerekir, eğer bu belirti çıkmaz ise, büyük ihtimal bilgileriniz sunucuya ve bankaya şifrelenmeden iletilecektir.

Site’den geçmişte alışveriş yapan kullanıcıların yorumlarına bakın

Bu önemli bir konudur. Alışveriş yapacağınız web sitesinden önceden alışveriş yapmış olan kullanıcıların yorumlarına bakın, alışveriş tecrübelerini okuyun. Ancak bazı dolandırıcı web siteleri kendi sitelerine fake (yanıltıcı, gerçek olmayan) yorumlar yaparak, web sitelerinin güvenli olduğunun imajını vermektedir. Bu şekilde bir durum farkettiğinizde alışverişten vazgeçmenizi öneririz.

Eğer bir ürünün fiyatı aşırı ucuzsa şüphe duyun

Benzer ürün diğer mağazalarda 500 TL(örnektir) iken, sizin alışveriş yapmayı düşündüğünüz web sitesinde 200 TL(örnektir) ise bu durumdan şüphe duyun. Ya alacağınız ürün replica‘dır (taklit, çakma) ya da kargo kutunuzu açtığınızda ‘eğer gelirse’ bir sürprizle karşılaşmaya hazır olun.

Alışveriş yapacağınız web sitesinin adresini kontrol edin

Alışveriş yapacağınız web sitesinin (genel de alt bölümde, iletişim kısmında bulunur) adres bilgilerine bakın. Adres bulunmayan bir e-ticaret sitesi, yasal yükümlülüklerini yerine getirmeyen bir web sitesi olabilir. Bu durumda madur olduğunuz da karşınızda muhattap bulamayabilirsiniz. Satış yapan bir web sitesinin adres bilgilerinin olmasına dikkat edin.

Web sitesinin müşteri hizmetleri var mı?

Alışveriş yaptığınızda veya alışveriş sırasında oluşacak sorunlar için iletişime geçebileceğiniz bir bölüm veya müşteri hizmetleri mevcut mu? Eğer mevcut değilse, o web sitesinde daha fazla zaman kaybetmemenizi ve çıkış yapmanızı tavsiye ederiz.

Web sitesinin uzak mesafeli satış sözleşmesi olmalı

Alışverişinizi tamamladığınız son aşamalarda, ödeme bölümüne geçmeden hemen önce uzak mesafeli satış sözleşmesi bulunması, size bağlı olduğunuz web sitesinde ki haklarınızı göstermektedir. Bu kanunen zorunlu olan bir sözleşmedir. Bu sözleşmenin bulunmadığı bir alışveriş sitesi muhtemelen kanunları gözardı etmektedir.

Asla kart bilgilerinizi vermeyin

Alışveriş yaparken zaten yazıyoruz ne alaka? diyebilirsiniz. Ancak söylemek istediğimiz bu değil. Alışveriş yaparken kredi kartı ödeme seçeneğini seçtiğiniz de ve yukarıda belirtilen konuları dikkate aldığınız da alışveriş yapmamanız için bir sebep yok. Fakat, web sitesi alışveriş panelin de ‘kart bilgilerinizi yazın, sizin adınıza şu kadar parayı çekeceğiz, kart bilgilerinizi verin işleminiz tamamlanacaktır’ türü dolandırıcılık içeren durumlar da derhal o siteyi terkedin. Her ne kadar bir web sitesine güvenirseniz güvenin, asla o site ile bu şekilde alışverişe girişmeyin.

Uunutmayın, güvenli bir web sitesinde alışveriş sonunda yazacağınız kart bilgilerinizi site sahipleri göremez, bu banka veya aracı kurumlara otomatik iletilen ve sadece bu kurumların erişebildiği bilgilerdir.

Bu unsurlar dikkate alındığın da sizin dikkat etmeniz gereken konular tamamlanmış olur. Ancak tüm bunlara rağmen, olumsuz bir durumla karşılaştığınız da önce web sitesi ile iletişime geçip sorunun çözümü için yardım talep edin. Sorunlarınıza yanıt verilmiyorsa veya dolandırıldığınızı düşünüyorsanız ilgili kurumlara şikayette bulunabilirsiniz. Ayrıca unutmayınız ki yapacağınız alışverişlerin iade süresi 15 gündür. Özel üretim olmayan ürünler de (size özel üretilmemişse) aldığınız tüm ürünleri koşulsuz geri iade edebilir, paranızı geri alabilirsiniz.

Günümüzde internet artık daha güvenlidir. Tüm güvenlik çalışmaları olumlu sonuçlar vermiş ve dolandırıcılık son derece azalmıştır.