Tırnak batması nedir? Tırnak batması nasıl geçer?

Tırnak batması probleminin nedenleri nelerdir ve nasıl önlem alınmalıdır. Sizin için araştırdık…

Tırnak bir kere batmaya başladımı geçmesi, batmanın kendiliğinden iyileşmesi neredeyse imkansızdır. Tırnak batmasının en önemli sebebi, yanlış tırnak kesimidir. Tırnak batması genelde ayak baş parmağında olup, kişinin tüm psikolojisini bozabilir ve yürüyüşünü aksatabilir. Ayrıca en ufak bir darbede çok acı verebilir. Tırnak çektirmenin, tırnak batmasının önüne geçilemediği söylenmektedir.

Tırnak batması neden olur?

Tırnak batması, kişinin fizyolojik özellikleri yanı sıra yanlış tırnak kesimi, dar ve konforsuz parmakları yandan sıkıştıran ayakkabılardan dolayı oluşur.  Tüm sebeplerin arasında bu rahatsızlığa en çok neden olan durumun yanlış tırnak kesimi olduğu belirtilmiştir. Alttaki resimde belirtildiği gibi, sağ resimde gösterilen tırnak kesimi hatalıdır. Tırnağın uç kenarlarını kesmek, tırnak uzamaya başladığında bu kesilen bölgeler tırnağın kenar etine doğru batmaya başlayacaktır. ve tırnak batma rahatsızlığı ortaya çıkacaktır.

Doğru tırnak kesimi nasıl olmalıdır?

Tırnağınızı keserken kesinlikle kenar uçlarını kesmeyin ve tırnağınızı kendinize paralel, düz bir biçimde kesmeye özen gösterin. (bkz. ‘doğru’ sol resim)

tirnak batmasi nasil gecer

 

Tırnak batması ameliyatı

tırnak batmasının nedenleriTırnak batması ameliyatında yapılan işlem genelde tırnak çekme işlemidir. Fakat bu işlem sonrasında tırnağınız büyük ihtimal eskisi gibi tekrar batmaya devam edecek. Tırnak çektirmek, tırnak batması için kesim çözüm değildir. Çözüm, yukarıda belirtildiği gibi doğru tırnak kesimidir. Fakat iş işten geçmiş tırnağınız şuan kesilemeyecek durumda iyice batmış ve çok acı veriyorsa yazımızı okumaya devam ediniz.

Tırnak batmasına çözümler

Tırnağınızın batması dayanılmaz bir hal aldıysa pratik birkaç geçici çözüm mevcut. Bunlardan en etkili yöntem batan tırnağınızın alt kenarlarına pamuk yerleştirerek, batma bölgesini et bölgesinden biraz olsun ayırabilmektir. Bu yöntem tırnağın ete uyguladığı basıncı azaltacak ve sizi biraz olsun rahatlatacaktır. Fakat kesinlikle geçici bir çözümdür. Ayrıca tırnak batması için kremlerden birini veya baticon kullanabilirsiniz.

tırnak batması neden olur

 Tırnak batması tedavisi

tırnak batması nedirGünümüzde tıp alanında ki gelişmeler bu rahatsızlığa da kesin çözümler sunmaktadır. Tırnak batmasının en önemli kalıcı tedavilerinden birisi tel tedavisidir. Ayrıca tırnak tedavisinde kullanılan en etkili operasyonlardan birisi de, tırnak çekimi yapılmadan, tırnağın battığı kenar etlerin içini temizleyerek tırnağın uzamasına olanak sağlaması. Bu operasyon okunduğunda veya bilgi alındığında ürkütücü gelse de parmak uyuşturulduğu için hiçbir acı hissetmeyeceksiniz. Ayrıca bu operasyonun süresi 30dk. kadardır.

Son öneriler

Makalemizin ilk satırlarında vurguladığımız gibi öncelikle tırnak kesiminize çok dikkat etmelisiniz ve önerilen şekilde kesmeye gayret göstermelisiniz. Ayakkabı seçimlerinizi çok iyi yapmalısınız. Parmaklarınıza yanlardan ve üstlerden baskı uygulayan ayakkabıları giymemelisiniz. Tırnağınız batmaya başladıktan sonra pamuk yerleştirme yöntemi uygulayıp, tırnağınız iyileşme gösterdiğinde ve uzadığında tekrar batmaması için kesimi düzgün yapmalısınız.

Elelisa sağlık kategorisi,

Sağlıklı bi yaşam dileriz.